Shalom Dominates In School Surf League – Bundaberg Now

0


Will Zahn, Baylee Holden, Kobi Holden, Annie Harris. Mimi Woods and Jack Gaston were age champions at the Surf Life Saving Queensland Secondary Schools Surf League (Wide Bay) in Nielson Park.

Team captains Will Zahn and Baylee Holden really led together, each claiming their age championship titles as Shalom College continued their total domination of the Surf Life Saving Queensland Secondary Schools Surf League (Wide Bay) at Nielson Park with another big win in the Overall Points Score – School Champion.

Shalom amassed a whopping 420.75 points, more than the other seven competing schools combined, with St. Luke’s Anglican School in second at 208, followed by Kepnock State High School (SHS) 89.75, Bundaberg SHS 38, Xavier Catholic College 31, North Bundaberg SHS 14.75, Urangan SHS 14 and Bundaberg Christian College (BCC) 13.75.

Dynamic all-rounders Will and Baylee won the 16+ men’s and women’s titles with 21 and 25 points respectively, the peak of the carnival, while two other Shalom students were also champions in their categories, Baylee’s brother Kobi, in men under 15 with 18 points, and Jack Gaston with 21 points in U13 Men.

St Luke’s produced the other two age winners in Annie Harris, with 24 in U15 Women, and Mimi Woods with 16 in U13 Women.

Mimi finished tied on points with Shalom’s Ava McCaig, but won the title on a countdown.

Will won the only event, the Board Race, but he also finished second behind Joey Vella (St Luke’s) in the Surf Race, and his teammate and best friend Ben Wood in the Ironman, third behind Kepnock duo Bill Maule and Levi Davis in the Beach Flags, and sixth behind teammate Brynn Harrap in the Beach Sprint.

Ben Wood also took second behind Will in the board and third in the surf race.

Baylee completed the Board Race, Ironmaiden and Beach Flags triplets, and also finished second to teammate Jaimie Krueger in the Surf Race, and placed fifth in the Beach Sprint, behind fellow teammates Kharla Hills and Georgie Tuzes, who was also a Beach Flags finalist.

Kobi clean swept his water events, surf race, board race and Ironman, beating teammate Rohan McDonald and Ben Rudd (St Luke’s) in second and third place respectively, while two other Shalom students won the other two U15 men. events, with Hamish Nelson edging Bentley Rizzo (Kepnock) in the Beach Sprint, and Laswari Iboro edging Bentley in the Beach Flags.

Annie Harris also completed the Surf Race, Board Race and Ironmaiden hat trick in her division, and was edged out by Georgie Stephenson (Shalom) in the Beach Flags, and finished sixth behind C Taylor (Bundaberg SHS) in the Beach Sprint.

schools surf league
Georgie Stephenson (right) narrowly beats Annie Harris to win the Women’s Under-15 Beach Flags award.

Max O’Brien, also of Shalom, clinched the U13 Male Surf Race-Ironman double, but was edged out for this age championship by Jack Gaston, who won only one event, beating Max in the second. rank of the table, but also played second fiddle to Max in the Surf Race and Ironman, and to Tyson Rizzo, of Kepnock, in the Beach Flags.

Tyson also outscored Levi Hack in a Kepnock Quinella at the Beach Sprint.

Mimi Woods won the U13 Female Surf Race-Ironmaiden double, but had to settle for third place behind Ava McCaig and her teammate Cassidy Parsons in the Board Race, while Ava also clinched second place in Surf.

Another rising talent from St Luke, Lola Wood, showed her speed in the race for victory in the U13 women’s sprint on the beach, ahead of Shalom duo Lana Grant and Casey Giles, who also won the flag.

St Luke’s also shared the silverware, maintaining their long-time possession of the champions in the overall percentage score with 8.67%, finishing ahead of Shalom 7.51, Kepnock 4.99, Xavier 4.43, Bundaberg SHS 3.80 and BCC 1.72.

More sports news: Magpies retaliate with victory in a big bash event


Leave A Reply

Your email address will not be published.